Błąd
  • XML Parsing Error at 1:119. Error 9: Invalid character

Tagi:

 

Arabska Wiosna Ludów

16 czerwca 2011

Jednodniowe seminarium eksperckie

w Wyższej Szkole Europejskiej im. Ks. J. Tischnera w Krakowie

Mija kolejny miesiąc gwałtownych protestów i starć na Bliskim Wschodzie, które przycichają w jednym miejscu, żeby ze zdwojoną siłą wybuchnąć w innym. Tunezja, Egipt, Jemen, Bahrajn, Libia, Syria, Jordania ? nazwy tych państw nieprzerwanie pojawiają się w doniesieniach prasowych, telewizyjnych wiadomościach i debatach.

Czy wraz z upływem czasu jesteśmy bliżsi zrozumienia fenomenu ?zrywu? w krajach arabskich? Czy jesteśmy już w stanie dokonać wstępnej oceny konsekwencji Arabskiej Wiosny Ludów zarówno dla poszczególnych krajów jak i całego regionu? Specjaliści biorący udział w seminarium eksperckim ?Arabska Wiosna Ludów?, które odbędzie się 16 czerwca 2011 r. w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, podejmą próbę zarówno scharakteryzowania głównych czynników, które doprowadziły do wybuchu rewolty na Bliskim Wschodzie, jak również przeanalizują wstępne rezultaty masowych wystąpień zarówno w poszczególnych krajach, jak i w kontekście regionalnym. Omówione zostaną również potencjalne wpływy Arabskiej Wiosny Ludów na polską politykę w regionie i nowe możliwości promowania przez nasz kraj pokojowych przemian demokratyzacyjnych w krajach arabskich.

Podczas seminarium planujemy omówić między innymi następujące kwestie:

1.      Przyczyny, przebieg i wstępna ocena konsekwencji rewolt w krajach Bliskiego Wschodu.

2.      Charakterystyka głównych ?aktorów? zaangażowanych w protesty ? analiza porównawcza.

3.    Konsekwencje Arabskiej Wiosny Ludów dla Bliskiego Wschodu zarówno w kontekście przemian wewnętrznych jak i regionalnego układu sił oraz dynamiki konfliktu arabsko-izraelskiego.

4.      Rola islamu politycznego w przemianach systemowych w krajach arabskich.

5.      Znaczenie czynnika demograficznego w Arabskiej Wiośnie Ludów.

6.      Arabska Wiosna Ludów w perspektywie teorii ruchów społecznych.

7.      Wykorzystanie metod non-violence podczas protestów w krajach arabskich.

8.      Rola najnowszych technologii komunikacji w przemianach w krajach arabskich.

9.      Wpływ Arabskiej Wiosny Ludów na kształt polskiej polityki zagranicznej w regionie.

10. Jakie zdobycze polskiej pokojowej transformacji systemowej mogą być wykorzystane przez demokratyzujące się państwa arabskie.

Osoby zainteresowane udziałem w seminarium prosimy o przesyłanie abstraktów wystąpień o długości od 300-400 słów do 7 maja 2011 roku na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, Ĺźeby go zobaczyć. . W seminarium weźmie udział od 8 do 10 ekspertów i badaczy Bliskiego Wschodu prezentujących swoje teksty na wyżej wymienione tematy. Za udział w seminarium przewidujemy honorarium w wysokości 400 zł brutto oraz zwrot kosztów podróży krajowej najtańszym środkiem transportu na podstawie przesłanych biletów w terminie do 7 dni od dnia seminarium.

Ostateczny termin przysyłania pełnych tekstów wystąpień (od 8 do 14 stron) to 15 czerwca 2011 r. Udział w seminarium jest jednoznaczny ze zgodą na opublikowanie tekstu wystąpienia na stronie www.peacestudies.pl. Bierzemy również pod uwagę wydanie tekstów seminaryjnych w formie książkowej.

Zastrzegamy sobie prawo do zaproszenia do udziału w seminarium jedynie tych prelegentów, których zgłoszenia będą uzupełniały zakres tematyczny seminarium.

 

Serdecznie zapraszamy do przesyłania zgłoszeń.

dr Konrad Pędziwiatr ? organizator seminarium

dr Rachela Tonta ? konsultant seminaryjny

Share this post

You are here: Baza publikacji Raporty